Młodzieżowy sierpień w Stasikówce

Przez cały sierpień w Regionalnym Ośrodku Brydża Sportowego "uPradziada" w Stasikówce odbywały się obozy dla młodych adeptów brydża sportowego. Uczestniczyło w nich ponad 200 graczy z całego kraju, w tym oczywiście reprezentanci kadr wojewódzkich młodzików i juniorów młodszych (przede wszystkim zawodnicy CKiS Skawina i CM Jordan Kraków). Zajęcia prowadziło łącznie 15 szkoleniowców, z naszymi: Agata Kowal, Adam Krysa, Marcin Kuflowski, Przemysław Kurzak - na czele! A przez kilka dni szkolili się przyszli instruktorzy PZBS, w tym pięciu reprezentujących Małopolskę!

Podczas każdego z 10-dniowych turnusów oprócz wielu godzin z brydżem (codzienne turnieje, treningi, analizy), znajdowaliśmy czas na górskie przechadzki, wizytę w Zakopanem, a przede wszystkim – na mnóstwo rozgrywek sportowych (niezapomniane boje siatkarskie między kadrą trenerską a przyszłymi instruktorami oraz kadrą trenerską a obozowiczami), planszówkowych (z pięknymi nagrodami od producentów gier), długie godziny rozmów i wzajemnego przebywania w swoim gronie. Zdarzało się odbierać telefony od rodziców z pytaniem, czy u dziecka wszystko w porządku, bo przez kilka dni nie dzwonił, a „od wczoraj ma rozładowany telefon”. Zdarzało się, że w drodze na dworzec kolejowy (w drodze powrotnej do domu) w samochodzie słychać było charakterystyczne dla BridgeBaseOnline dźwięki. Nie ma to jak EAT.SLEEP.BRIDGE!

Działo się też przy brydżowych stołach, przy których bardzo często, gdy pozwalała pogoda (a pozwalała często) graliśmy – jak to w Małopolsce – na polu. Oto rozdanie z cyklu – jak mawiał poeta – „nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje”.

Obie po partii otwiera S                    

                                                   ppp    W 6

                                                   ccc      A K 8 7 6 5

                                                   kkk     W 5 3

                                                   ttt       10 8

                 ppp     4                                                         ppp   A D 9 8 7 3 2

                 ccc      D W 10 4 2                                           ccc    9

                 kkk      K 8 4                                                   kkk    A

                 ttt        K W 5 3                                               ttt     9 7 6 4

                                                   ppp    K 10 5

                                                   ccc      3

                                                   kkk     D 10 9 7 6 2

                                                   ttt       A D 2

Nie byłbym sobą, gdybym nie wyróżnił zagrania wykonanego przez jednego z moich młodych partnerów, 11-letniego Jakuba Michalskiego (S). W tym roku grałem bardzo niewiele, ale kilka zagrań ładnych się trafiło. A to jedno z nich, niby nic, a jednak!

Nasi rywale na WE grali 3ppp (licytacji nie będę przytaczał, ale podkreślę, że na S nie padło otwarcie, co będzie ważne w kontekście dalszego ciągu zdarzeń). Na pierwszy rzut oka – do oddania są dwa piki, kier i trefl, ale… No właśnie! Po wiście blotką kier i odwrocie kierowym wprawdzie rozgrywający podstawił wysoką blotkę, ale S nadbił dziesiątką atu i dość sprawnie zagrał tttA i ttt2. Teraz rozgrywający musiał zdecydować, czy większe jest prawdopodobieństwo stojącego impasu pik (i podziału pików 2-2), czy impasu trefl. W teorii druga opcja jest znacznie lepsza, ale po tym początku groźba niestojącej damy trefl i w konsekwencji – oddania również przebitki trefl – była na tyle duża, że rozgrywający położył tttK ze stołu, a następnie zaimpasował pika. Za bez jednej zapisaliśmy ponad 90%. Do pełnego maksa brakło, bo komuś na NS udało się wygrać 4kkk. Ot, brydż młodzieżowy.

Z tego miejsca pragnę podziękować serdecznie wszystkim moim współpracownikom - trenerom, opiekunom, ale zwłaszcza uczestnikom obozów! Byliście wspaniali i już nie mogę doczekać się kolejnego razu! EAT.SLEEP.BRIDGE.REPEAT!

Marcin Kuflowski - organizator obozów

RELACJE I FOTOGALERIE 

udział zawodników CKiS Skawina w obozie sportowym został dofinansowany ze środków gminy Skawina